V jakém roce vyhrál Olomouc titul?

Armádní kluby

V roce 1952 byl v Olomouci založen armádní klub Křídla vlasti Olomouc, který byl okamžitě pro sezonu 1952/53 zařazen do nejvyšší soutěže, ve které strávil tři sezony až do svého rozpuštění po sezoně 1954/55. Největším úspěchem Křídel vlasti byl zisk bronzových medailí v sezoně1953/54. Po rozpuštění Křídel vlasti v roce 1955 hrálo v Olomouci své domácí zápasy další vojenské mužstvo Tankista Praha. Po reorganizaci armádního sportu byla sloučena vojenská mužstva Tankista Praha a ÚDA Praha, čímž vznikl nový vojenský klub ASD Dukla Olomouc, který byl po zúžení soutěže z 16 na 14 účastníků zařazen do druhé ligy, ze které hned pro příští sezonu postoupil. Olomoucká Dukla ovšem své domácí zápasy hrála v Jihlavě, kam se pro svou první prvoligovou sezonu přesunula natrvalo, čímž vznikl později nejúspěšnější klub československé hokejové historie Dukla Jihlava.

HC Olomouc

V roce 1955 byl založen klub Spartak Moravia Olomouc, který se účastnil krajského přeboru, kterou hned v jeho první sezoně 1955/56 vyhrál a postoupil do 2. ligy.

Roku 1971 tým postoupil do 1. ligy, ve které se držel až do roku 1991, kdy postoupil do československé extraligy.

Památná pak zůstala 1. sezona samostatné české extraligy, ve které tým z Hané postoupil do play off a nakonec se Olomouc stala mistrem extraligy.[2]

V roce 1997 došlo k prodeji extraligové licence do Karlových Varů a tým se tak účastnil první ligy. V roce 1999 byla prodána i prvoligová licence a z města na dva roky zmizel seniorský hokej.

Roku 2001 byla koupena licence na 2. ligu a již následující sezonu tým druhou ligu vyhrál a v baráži o 1. ligu uspěl a postoupil tak do první ligy.

Dne 5. května. 2006 se stal majoritním vlastníkem klubu Jiří Dopita. V sezóně 2007/2008 a 2009/2010 skončil hokejový klub HC Olomouc na 3. místě první ligy (vždy vypadl v semifinále play-off s Chomutovem). Třetí místo v první lize tak je zatím největším úspěchem v novodobé historii klubu.

HC Olomouc i nadále působí ve druhé nejvyšší soutěži a patří k tomu lepšímu, co první liga nabízí. Každý rok je cílem "Mory" postup do play-off, Hanáci vždy patří do širšího okruhu favoritů. Domácí zápasy HC Olomouc navštěvuje průměrně 1.000 - 1.500 diváků.

HC Olomouc zároveň velice dobře pracuje s mládeží, v Olomouci se hrají extraligy juniorů, staršího dorostu a mladšího dorostu. Rozvoj klubu tak limituje především zchátralý stadion, který město není schopno zrekonstruovat. Dalším nedostatkem je nízký rozpočet a malý počet sponzorů.